Blog

30 آذر, 1398

امکانات دولتی پاسخگوی نیازهای درمانی نیست/لزوم حل مشکلات خیریه ها

به گزارش خبرنگار مهر ، ناصر خوش خبر بعد از ظهر دوشنبه در بازدید از دارالشفاء خیریه فاطمه الزهرا(ص) بیرجند اظهار داشت: مراکز خیریه به عنوان نخستین کار در راستای اهداف خود باید از ابزارهای جانبی سایر دستگاه ها استفاده کنند و صرفا خودشان کننده کار نباشند.

وی با بیان اینکه امکانات دولتی بخش درمان جوابگوی نیاز مردم نیست، بیان کرد: دولت به تنهایی نمی تواند همه نیازهای این بخش را پاسخ دهد و در این راستا باید از ظرفیت مراکز خیریه استفاده کرد.

لزوم ایجاد تعامل برای حل مشکلات مراکز خیریه

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان جنوبی بر لزوم رفع مشکلات پیش روی مراکز خیریه با همکاری و تعامل سایر دستگاه ها تاکید کرد و گفت: باید این تعامل بین مراکز درمانی و خیریه ها انجام شود تا هم بتوان نیازسنجی در بخش درمان انجام و هم از هم پوشانی خدمات جلوگیری کرد.

خوش خبر اضافه کرد: چشم امید همه محرومان به مراکز و موسسات خیریه بوده و دولت نیز به دنبال رفع مشکلات این مراکز است.

مدیر داخلی دارالشفاء فاطمه الزهرا(ص) بیرجند نیز در این بازدید از عدم پوشش بیمه روستایی برای مراکز خیریه انتقاد کرد و گفت: در حال حاضر بخش زیادی از مراجعه کنندگان این مرکز روستاییانی هستند در حالی که نمی توانیم با بیمه روستایی آن ها را پذیرش کنیم.

مسعود بیرجندی، نبود پزشک متخصص و دندانپزشک را یکی دیگر از مشکلات این مرکز عنوان کرد و گفت: این مرکز آمادگی دارد تمام ی امکانات و مواد اولیه مورد نیاز را در اختیار پزشکان قرار دهد اما در حال حاضر برای تامین این نیروها مشکل داریم.

مشکل مراکز خیریه با قانون حل نمی شود

وی با بیان اینکه حقوق پزشکان و تمامی کارکنان این مرکز به صورت ماهانه و دقیق پرداخت می شود، بیان کرد: نیاز است تا دانشگاه علوم پزشکی برای حل این مشکل به مراکز خیریه کمک کند.

بیرجندی اضافه کرد: همچنین در حال حاضر داروخانه در این مرکز راه اندازی شده اما امتیازی از سوی دانشگاه به آن اختصاص داده نمی شود که باید این موضوع چاره اندیشی شود.

یکی دیگر از اعضای هیئت مدیره این مرکز نیز در این بازدید گفت: مشکل مراکز خیریه با قانون حل نمی شود بلکه باید با تعامل این مشکلات را رفع کرد.

وی با اشاره به اینکه طبق قانون مراکز خیریه از مالیات معاف هستند، افزود: با این وجود قانون مالیات تکلیفی برای جذب پزشکان مشکل ایجاد کرده است که در صورت معافیت پزشکان مراکز خیریه از مالیات تکلیفی می توان بخشی از نیروهای مورد نیاز مرکز را جذب کرد.

دو هزار نفر پشت نوبت خدمات مراکز کلینیک بیمارستانی

فرماندار بیرجند نیز در این بازدید با اشاره به مشکلات زیاد مردم در نوبت دهی کلینیک های تخصصی بیمارستانی، گفت: در حال حاضر روزانه نزدیک به دو هزار تماس با این کلینیک های بیمارستانی بیرجند برقرار می شود در حالی که میزان پذیرش این کلینیک ها تنها ۴۰۰ نفر است.

علی ناصری اضافه کرد: این در حالی است که برخی از مراکز خیریه با وجود همه امکانات به دلیل نبود پزشک از امکانات خود نمی توانند استفاده کنند.

وی بیان کرد: برای رفع این مشکل نیاز است یک سامان دهی در زمینه نیروی انسانی و مراکز درمانی سطح شهر انجام و همه این ها به عنوان بخشی از زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی فعالیت کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی نیز در این ارتباط گفت: پزشکان زیر نظر دانشگاه به دو صورت تمام وقت و نیمه وقت هستند.

احمدی با بیان اینکه در جذب پزشکان آزاد و نیمه وقت هیچ محدودیتی برای مراکز خیریه وجود ندارد، بیان داشت: پزشکان تمام وقت نیز باید به صورت تمام وقت در خدمت دانشگاه باشند با این وجود سعی کردیم از این نیروها برای حل مشکلات مراکز خصوصی نیز استفاده کنیم.

وی ادامه داد: مشکل نیروی متخصص برای این مرکز نیز از طریق تفاهم با دانشگاه قابل انجام است.

بنا بر این گزارش؛ در این بازدید مقرر شد جلسه ای با حضور مراکز خیریه، دانشگاه علوم پزشکی و سایر دستگاه ها برگزار و برای حل مشکلات این مرکز چاره اندیشی شود.

دسته بندی نشده
درباره مدیریت سایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 15 − 8 =