Blog

19 اسفند, 1399

خیز مجلس برای نظارت بر موسسات خیریه/ پشت‌پرده انگیزه متخلفان اقتصادی برای ثبت موسسات خیریه چیست؟

با توجه به تشدید تخلفات اقتصادی از بستر موسسات خیریه در سنوات اخیر،ضرورت نظارت بر عملکرد بیش از 92 هزار شخصیت حقوقی ثبت شده که فعالیت در حوزه امور خیریه دارند، انکارناپذیر به نظر می رسد.

به گزارش خبرگزاری فارس،  در سال های اخیر با تشدید مشکلات معیشتی برای اقشار کم برخوردار و آسیب پذیر جامعه، سازمان های مردم نهاد از جمله موسسات خیریه به شکل گسترده تری به فعالیت ادامه می دهند. از طرفی، بروز حوادث غیرمترقبه ای نظیر زلزله کرمانشاه و سی سخت یا سیل استان گلستان حضور پررنگ موسسات خیریه را در پی داشته است.
گفتنی است، خیریه ها به منظور حمایت مادی و معنوی از افراد کم بضاعت، با سیاست های حمایتی دولت ها و به پشتوانه جلب اعتماد مردم کارکرد پیدا می کنند.
از این رو، بررسی کارنامه اقتصادی موسسات خیریه از اهمیت دوچندانی برخوردار است؛ چرا که مشوق های اعطایی نظیر معافیت های مالیاتی و حسابرسی مالی، بستر وقوع تخلفات اقتصادی از جمله پولشویی و کلاهبرداری را در پوشش موسسات خیریه تشدید می کند. بنابراین، توام با حمایت های حاکمیتی در کشورهای مختلف از این سازمان های مردم نهاد، ظن به سوءاستفاده از عدم شفافیت در عملکرد اقتصادی این مجموعه ها نظارت های ویژه ای را به همراه دارد.
* طرح سامان دهی خیریه ها در نوبت رسیدگی مجلسی ها
در همین رابطه؛ علی زنجانی حسنلوئی در گفت وگو با خبرنگار فارس با اشاره به سوء استفاده برخی موسسات خیریه از عدم نظارت بر عملکرد مالی آن ها گفت: نمایندگان مجلس، موافق ساماندهی موسسات خیریه هستند و برای این کار عزم جدی دارند، البته قصد و نیت بیشتر این موسسات خیر است. اخیراً در نامه ای ضرورت سامان دهی موسسات خیریه حوزه انتخابیه خود را در چهارچوب قانونی و ذیل کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی گوش زد کردم.

دسته بندی نشده
درباره مدیریت سایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 1 × سه =