Blog

3 اسفند, 1400

درخواست کمیته امداد برای افزایش تسهیلات بانکی مددجویان تا ۳۰۰ میلیون تومان

مرتضی فیروزآبادی در نشست خبری با اشاره به اینکه کمیته امداد در سال 1400 مکلف به ایجاد 300 هزار فرصت شغلی شده بود اظهار کرد: تا امروز با تلاش همکارانمان در کمیته امداد در سراسر کشور نزدیک به 270 هزار فرصت شغلی فراهم شده است.

وی تصریح کرد: بر همین اساس کمیته امداد از برنامه‌ای که در حوزه اشتغال ترسیم شده بود 90 درصد از فرصت‌های شغلی را ایجاد کرده است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به اینکه منابع و تسهیلات کمیته امداد در حوزه اشتغال از منابع بانکی تأمین می‌شود تصریح کرد: در بند 2 تبصره 16 برنامه سال 1400 اعتبار 10 هزار میلیارد تومانی برای ایجاد فرصت‌های شغلی از سوی بانک‌ها پیش‌بینی شده بود که تا امروز با همکاری بانک‌های عامل هفت هزار و 500 میلیارد تومان از رقم اشاره شده تخصیص یافته است.

فیروزآبادی تصریح کرد: مبلغ 7500 میلیارد تومان وام اشتغال در راستای ایجاد فرصت‌های شغلی مددجویان در قالب 175 هزار فقره تسهیلات پرداخت شده است.

وی ادامه داد: همچنین با رایزنی‌هایی که با بانک‌ها انجام شده است و با توجه به مشکلاتی که برای مددجویان در فرآیند ایجاد اشتغال وجود دارد قول‌هایی مبنی بر تخصیص‌های کامل در راستای تسهیلات داده شده است که امیدواریم این همکاری در سال‌های آتی نیز ادامه داشته باشد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به اینکه کمیته امداد در سال آینده متعهد به ایجاد 500 هزار فرصت شغلی برای مددجویان در سطح کشور شده است گفت: بر اساس جلسه شورای اشتغال که نخستین جلسه آن در دولت جدید برگزار شد و با توجه به تجارب طولانی کمیته امداد این نهاد مکلف به ایجاد 500 هزار فرصت شغلی در سال 1401 شده است.

وی با اظهار امیدواری از ایجاد 500 هزار فرصت شغلی در سال 1401 تصریح کرد: البته در این فرآیند باید تسهیلات به حوزه اشتغال نیز فراهم شود چرا که یکی از ملزومات ایجاد اشتغال تسهیلات بانکی است که امیدواریم با همکاری بانک‌های عامل این تسهیلات در اختیار مددجویان قرار بگیرد.

فیروزآبادی با اشاره به اینکه مهمترین تجهیز و آماده‌سازی شرایط ایجاد 500 هزار فرصت شغلی فراهم کردن شرایط داخلی و بیرونی کمیته امداد است افزود: با توجه به اینکه یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم محرومیت‌زدایی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای آحاد جامعه اعم از مددجویان است، کمیته امداد ایجاد 500 هزار فرصت شغلی را در سال آینده پذیرفته است البته این مسئله منوط به فراهم کردن شرایط در ارتباط با پرداخت تسهیلات به مددجویان است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد ادامه داد: اگر چه ایجاد 500 هزار فرصت شغلی در سال آینده فشار مضاعفی را به همکاران ما وارد خواهد کرد اما با توجه به شرایط کشور این سختی را تحمل می‌کنیم تا بتوانیم همکاری نزدیکی را با دولت داشته باشیم.

وی ادامه داد: برای ایجاد 500 هزار فرصت شغلی باید بسترهایی از جمله پرداخت تسهیلات برای مددجویان فراهم شود. همچنین رایزنی‌هایی نیز با کمیسیون تلفیق برای تخصیص منابع مورد نیاز در راستای ایجاد 500 هزار فرصت شغلی انجام داد‌ه‌ایم که این جلسات با کمیسیون تلفیق مثمر ثمر بوده است.

فیروزآبادی با اشاره به اختصاص 25 هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در سال آینده در کمیسیون تلفیق مجلس گفت: امیدواریم همین مصوبه و حتی افزایش آن در صحن علنی مجلس نیز به تصویب برسد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به اینکه در تبصره 18 قانون 1400 نیز اعتباراتی برای ایجاد اشتغال مددجویان پیش‌بینی شده بود گفت: در همین ارتباط نیز ما جلساتی را با وزارت اقتصاد داشته‌ایم و ان‌شاءالله در سال آینده نیز این بخش مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی اظهار امیدواری کرد که با همکاری بانک مرکزی تغییراتی در راستای ضمانت بانکی مددجویان و نیازمندان فراهم شود چرا که شرایطی که هم‌اکنون برای پرداخت وام و تسهیلات از سوی بانک‌های عامل در نظر گرفته شده است شرایط سختی را برای اقشار ضعیف‌تر ایجاد کرده است.

فیروزآبادی گفت: به عنوان مثال برای پرداخت وام 100 میلیون تومانی نیاز به سه ضامن کارمند با سابقه 25 ساله است و این درحالی‌ست که اینگونه ضمانت‌ها برای مددجویان و نیازمندان شرایط را بسیار سخت و دشوار کرده است و تقاضای ما از دولت و بانک مرکزی این است که به سمت اعتبارسنجی افراد حرکت کنند و شرایطی را فراهم کنند که بانک‌ها گذشته افراد را مبنای پرداخت تسهیلات بانکی قرار بدهند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد همچنین به راه‌اندازی صندوق ضمانت در مجموعه امداد گفت: بنا داریم با راه‌اندازی این مجموعه ضمانت پرداخت تسهیلات به مددجویان را از این طریق تأمین کنیم که خوشبختانه کمیسیون تلفیق مجلس با این بخش موافق است و امیدواریم با مصوبه مجلس و با همکاری بانک مرکزی این کار اجرایی شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از شرایط فراهم کردن فرصت‌های شغلی برای مددجویان، موضوع صدور مجوزهای لازم در فرآیند اشتغال است که امیدواریم این بخش نیز تسریع یابد. البته یکی دیگر از مشکلاتی که مددجویان در مناطق محروم و دورافتاده دارند کمبود شعب بانکی است که امیدواریم این موضوع نیز مورد نظر بانک‌های عامل قرار بگیرد.

فیروزآبادی با اشاره به اینکه ارتقاء درآمد مددجویان یکی از سیاست‌های کمیته امداد در سال آینده است گفت: ما تلاش خواهیم کرد درآمد مددجویان از اشتغال در سال آینده افزایش پیدا کند که در همین زمینه طرح هایی را از جمله طرح‌های زنجیره‌ای در دستور کار داریم.

وی در پایان گفت: درخواست ما این است که سقف تسهیلات بانکی که هم اکنون 100 میلیون تومان است برای برخی رشته‌های مشخص شده که بیست عنوان را نیز طراحی کرده‌ایم حداکثر 300 میلیون تومان باشد که در همین زمینه مشاغل با وام‌های 200 و 250 میلیون تومانی نیز طراحی شده است که این موضوع در دست بررسی بانک مرکزی است و امیدواریم که با موافقت بانک مرکزی این میزان افزایش پیدا کند.

اخبار
درباره مدیریت سایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 17 − 8 =