Blog

12 تیر, 1398

ورود دو تابعیتی‌ها برای ثبت موسسات خیریه

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، موسسات خیریه و انجمن‌های حمایت از افراد نیازمند برای فعالیت خود باید مجوز لازم را از سازمان‌ها و دستگاه‌های مربوطه اخذ کنند؛ سازمان‌های از جمله بهزیستی،وزارت کشور و کمیته امداد مسئولیت صدور مجوز را به عهده دارند.

در واقع منظور از موسسه خیریه، موسسات و انجمن‌هایی غیر انتفاعی، عام المنفعه و غیر سیاسی هستند که به وسیله افراد حقیقی یا حقوقی تاسیس شده و در زمینه ارائه خدمات اجتماعی به افراد، خانواده‌های نیازمند و زن سرپرست، کودکان بی سرپرست و بد سرپرست، آسیب دیدگان اجتماعی و … فعالیت می‌کنند؛ موسسه‌ای که فاقد مجوز از سازمان‌های اشاره شده باشند، نمی‌تواند فعالیت خود را ادامه دهد.

موسسات خیریه انواع مختلفی دارند که عبارتند از موسسات غیر دولتی که این موسسات با اهداف غیرسیاسی و غیرتجاری و به دو شکل انتفاعی و غیرانتفاعی تشکیل می‌شوند. دوم ؛ موسسات غیردولتی انتفاعی که به موسساتی گفته می شود که هدف از آن سودآوری بین اعضا باشد و سوم موسسات غیردولتی غیرانتفاعی خیریه‌ای، موسساتی هستند که به دنبال سودآوری برای جامعه باشند.

در واقع موسسات خیریه ، نقش مهمی در بهبود و ارتقای سطح زندگی اقشار آسیب پذیر و بالتبع زندگی جوامع دارد.از جمله این مزایا می‌توان به عدم تشریفات اداری حاکم بر سازمان‌های دولتی در این موسسات اشاره کرد.

برخی از موسسات خیریه‌ای با استفاده از مددکاران حوزه اجتماعی به صورت تخصصی در حوزه‌های مثل کودکان بی پرست و بدسرپرست و همچنین زنان بی سرپرست فعالیت دارند اما در سال‌های گذشته حضور برخی از افراد به بهانه حمایت کردن از افراد نیازمند، به دنبال منافع شخصی خود بوده‌اند.

یکی از مشکلاتی که در سال‌های اخیر توسط مسئولان نهادهای حمایتی از جمله بهزیستی و کمیته امداد به آن اشاره شده است، فعالیت غیرقانونی برخی افراد که به سلبریتی‌ها معروف هستند، چرا که آنها در فضای مجازی و در برخی از مواقع با حضور در مناطقی از کشور به ویژه مناطق محروم اقدام به جمع آوری کمک می‌کنند و این در حالی است که نظارتی در این زمینه بر فرایند جمع آوری و همچنین هزینه کرد وجود ندارد که از آن جمله می‌توان به حوادثی از جمله زلزله کرمانشاه اشاره کرد.

ابهام در فرایند جمع آوری و همچنین نحوه هزینه کرد کمک‌های مردمی از سوی سلبریتی‌ها، موضوعی بود که حتی دستگاه‌های نظارتی، انتظامی و قضایی نیز به آن ورود داشتند و حساب‌های آنها را مسدو کردند.

حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا، نماینده مردم سنقروکلیایی در مجلس شورای اسلامی خواستار ورود قوه قضاییه به موضوع کمک‌های بلوکه شده متعلق به زلزله زدگان در حساب سلبریتی‌ها شد.

وی با بیان اینکه سلبریتی‌ها تاکنون درباره هزینه‌کرد کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان کرمانشاه گزارشی به مردم ارائه نداده‌اند، افزود: میلیاردها تومان پول از سوی مردم به حساب برخی از چهره‌های برای کمک به زلزله زدگان واریز شده که متأسفانه تاکنون برخی از آنها حتی یک ریال از این پول‌ها را برای زلزله‌زدگان هزینه نکرده‌اند و برخی نیز تنها میزان اندکی از این کمک‌ها را صرف آسیب‌دیدگان کرده‌اند.

نماینده مردم سنقروکلیایی در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: قوه قضائیه به این موضوع ورود کرده و حساب برخی از این سلبریتی‌ها را مسدود کرده و لازم است تا قوه قضائیه به‌جد به این مسئله ورود کند و در این باره گزارشی به مردم ارائه بدهد تا مردم این چهره‌ها را بهتر بشناسند.

حجت الاسلام حسینی کیا گفت: این سلبریتی‌ها تا کنون درباره‌هزینه کرد کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان غرب کشور گزارشی ارائه نداده‌اند، لذا لازم است تا این افراد به‌طور شفاف به مردم که به آنها اعتماد کردند درباره هزینه‌کردهای خود در این مناطق گزارشی بدهند.

البته این پایان ماجرا نیست چرا که برخی از افراد نیز از احساسات مردمی استفاده کردند و حتی در وقوع سیل در ابتدای سال بازهم اقدام به جمع آوری کمک‌های قابل توجهی برای سیل زدگان کردند که در این بخش نیز ابهاماتی وجود دارد اما یکی از حواشی این روزها ورود دو تابعیتی‌ها برای اخذ مجوز موسسات خیریه است. موضوعی که به گفته محمدعلی کوزه گر معاون سابق مشارکتهای مردمی بهزیستی کشور این افراد طبق قانون نمی‌توانند در این زمینه مجوز دریافت کنند.

به گفته وی شرایط تاسیس موسسات خیریه‌ای و غیرانتفاعی عبارتند از داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران – داشتن صلاحیت علمی، تخصصی و فنی اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل قبل از دریافت پروانه تاسیس- مدیر عامل موسسه باید حداقل دارای مدرک تحصیلی دیپلم باشد و حضور حداقل دو نفر دارای مدرک کارشناسی مرتبط با فعالیت موسسه در اعضای هیئت مدیره الزامی است.

به گزارش تسنیم انتظار می‌رود دستگاه‌های مسئول در ارتباط با درخواست برخی از افراد دوتابعیتی برای اخذ مجوز فعالیت موسسه خیریه نظارت بیشتری را داشته باشند چرا که با ورود چنین افرادی در راه‌اندازی موسسات و انجمن‌های خیریه علاوه بر کاهش اعتماد عمومی، صدور مجوز فعالیت به این افراد جای سوال و پرسش دارد.

دسته بندی نشده
درباره مدیریت سایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 1 × دو =